• קיסוס, מבינים MBA

  "...כשהיועץ שלי עזב את האישה והילדים להיפגש איתי ב-10 בלילה בבית קפה בשיא הגשם אחרי הדלקת נר ראשון של חנוכה (פגישה שעליה לא חוייבתי), זה כי ידעתי שהוא מחוייב להצלחה שלי..."

  נתנאל, שיקגו 2012
 • קיסוס, מבינים MBA

  "...סוד ההצלחה של קיסוס לדעתי הוא המחויבות והלהט של היועצים לעזור לך להצליח. לא פחות חשוב הוא השיטה של קיסוס לפיה כמה יועצים מתסכלים על האפליקיישן שלך ומתייעצים ביניהם..."

  יוני, אינסאד 2011
 • קיסוס, מבינים MBA

  "...אין לי ספק שאין שני לזמן התגובה של קיסוס - הרי גם אם היועץ שלי ישן, עם 2 ילדים על הברכיים, באמצע טיסה מעל האוקיינוס השקט באזור בלי קליטה, ובדיוק נגמרה לו הסוללה בטלפון ובמחשב הנייד, הוא איכשהוא ימצא דרך לענות לאימייל תוך 40 שניות בול..."

  דימה, שיקגו 2012
 • קיסוס, מבינים MBA

  "...קיסוס מצליחים להפוך את העבודה לתהליך מסודר ונהיר, כך שבכל שלב ברור איך להשקיע בדברים החשובים ביותר. בנוסף, התמיכה שקיסוס מספקת היא לא פחות ממדהימה, וההרגשה לאורך כל הדרך היא שההצלחה שלך היא ההצלחה שלהם..."

  שגיא, הרווארד 2011
 • קיסוס, מבינים MBA

  "...אחד היתרונות הגדולים של קיסוס, הוא שכל החלטה כזו נידונה בין כמה יועצים, באופן שנותן תחושת בטחון לגבי כל צעד. בנוסף, במקרה הספציפי שלי, הזמינות והזריזות היוו מרכיב קריטי וקיסוס דאגו להתאים את עצמם ללוחות הזמנים שלי בצורה מיטבית..."

  דנה, קולומביה 2011

01_kisos-in-Hebrew3_39 01_kisos-in-Hebrew3_37 contact us icon
 • slide2
 • slide4
 • slide4


Harvard Business School

General Information

Location: Boston, MA Acceptance Rate: 11%
Average Age: 27 Average GMAT: 730
Class Size: 937 Average GPA: 3.66


Loans: No cosigner
_________ Important Dates
Application Requirements
Rounds Deadline Notification Application Fee: $250 USD
Early Round --- --- Interview: Invitation
Round 1 17 SEP 2017 12 DEC 2017 Required Essays: 1
Round 2 03 JAN 2018 21 MAR 2018
Recommendations:
2
Round 3 02 APR 2018 9 MAY 2018
Important Links
Rankings
U.S. News 1
Business Week 1
Financial Times 2
Wall Street Journal N/A
The Economist 4
Forbes 2
Essays
 • Questions, Class of 2020:
 • As we review your application, what more would you like us to know as we consider your candidacy for the Harvard Business School MBA program?
 • There is no word limit for this question. We think you know what guidance we’re going to give here. Don’t overthink, overcraft and overwrite. Just answer the question in clear language that those of us who don’t know your world can understand.
 • Joint program applicants for the Harvard Medical School, Harvard School of Dental Medicine, Harvard Law School, and Harvard Kennedy School must provide an additional essay:
 • How do you expect the joint degree experience to benefit you on both a professional and a personal level? (400 words)
Recommender Questions
Please respond to both questions below in a single document.
1. How do the candidate’s performance, potential, background, or personal qualities compare to those of other well-qualified individuals in similar roles? Please provide specific examples. (300 words)
2. Please describe the most important piece of constructive feedback you have given the applicant. Please detail the circumstances and the applicant’s response. (250 words)

recommendation form includes the following questions, along with other types of questions:

How do the candidate’s performance, potential, background, or personal qualities compare to those of other well-qualified individuals in similar roles? Please provide specific examples. (300 words)

Please describe the most important piece of constructive feedback you have given the applicant. Please detail the circumstances and the applicant’s response. (250 words)

Additional Information