• קיסוס, מבינים MBA

  "...כשהיועץ שלי עזב את האישה והילדים להיפגש איתי ב-10 בלילה בבית קפה בשיא הגשם אחרי הדלקת נר ראשון של חנוכה (פגישה שעליה לא חוייבתי), זה כי ידעתי שהוא מחוייב להצלחה שלי..."

  נתנאל, שיקגו 2012
 • קיסוס, מבינים MBA

  "...סוד ההצלחה של קיסוס לדעתי הוא המחויבות והלהט של היועצים לעזור לך להצליח. לא פחות חשוב הוא השיטה של קיסוס לפיה כמה יועצים מתסכלים על האפליקיישן שלך ומתייעצים ביניהם..."

  יוני, אינסאד 2011
 • קיסוס, מבינים MBA

  "...אין לי ספק שאין שני לזמן התגובה של קיסוס - הרי גם אם היועץ שלי ישן, עם 2 ילדים על הברכיים, באמצע טיסה מעל האוקיינוס השקט באזור בלי קליטה, ובדיוק נגמרה לו הסוללה בטלפון ובמחשב הנייד, הוא איכשהוא ימצא דרך לענות לאימייל תוך 40 שניות בול..."

  דימה, שיקגו 2012
 • קיסוס, מבינים MBA

  "...קיסוס מצליחים להפוך את העבודה לתהליך מסודר ונהיר, כך שבכל שלב ברור איך להשקיע בדברים החשובים ביותר. בנוסף, התמיכה שקיסוס מספקת היא לא פחות ממדהימה, וההרגשה לאורך כל הדרך היא שההצלחה שלך היא ההצלחה שלהם..."

  שגיא, הרווארד 2011
 • קיסוס, מבינים MBA

  "...אחד היתרונות הגדולים של קיסוס, הוא שכל החלטה כזו נידונה בין כמה יועצים, באופן שנותן תחושת בטחון לגבי כל צעד. בנוסף, במקרה הספציפי שלי, הזמינות והזריזות היוו מרכיב קריטי וקיסוס דאגו להתאים את עצמם ללוחות הזמנים שלי בצורה מיטבית..."

  דנה, קולומביה 2011

01_kisos-in-Hebrew3_39 01_kisos-in-Hebrew3_37 contact us icon
 • slide2
 • slide4
 • slide4

 


Anderson School of Management (University California Los Angeles)
General Information
Location: Los Angeles, CA Acceptance Rate: 11%
Average Age: 29 Average GMAT: 714
Class Size: 360 Average GPA: 3.5
Israeli Admits Loans: Under review
_________ Important Dates
Application Requirements
Rounds Deadline Notification Application Fee:
Early Round --- --- Interview: Invitation
Round 1 October 6, 2017 December 15, 2017 Required Essays: 1
Round 2 January 5, 2018 March 29, 2018
Recommendations:
2
Round 3 April 12, 2018 May 24, 2018
Important Links
Rankings
U.S. News 15
Business Week 14
Financial Times 33
Wall Street Journal 15
The Economist 50
Forbes 19
Essays

One essay is required, in written form only. One optional essay may also be submitted to supply information on extenuating circumstances.

FIRST-TIME APPLICANTS – ONE REQUIRED ESSAY: We believe that the best results are achieved when you share success, think fearlessly and drive change. With this in mind, what are your goals at UCLA Anderson and in your short-term and long-term career? (750 words maximum)

OPTIONAL ESSAY: The following essay is optional. No preference is given in the evaluation process to applicants who submit an optional essay. Please note that we only accept written essays. Are there any extenuating circumstances in your profile about which the Admissions Committee should be aware? Please use your best judgment. (250 words maximum)

Recommender Questions

1. How do the candidate's performance, potential, or personal qualities compare to those of other well-qualified individuals in similar roles? Please provide specific examples.

3. In UCLA Anderson's school culture we share success, drive change and think fearlessly. Please give examples where the applicant exhibited any or all of these.

Additional Information